Mít hodně kapek jako déšť, naslouchat slavíku i havranu a jako moře srdečně vítat řeky


ROZVOJ KREATIVITY U3V

Obsah semináře

  1. Co je to arteterapie a artefiletika a k čemu slouží – vysvětlení pojmů. Na čem budeme během semestru pracovat. Vzájemné představení účastníků kurzu. Brainstorming jako metoda, kterou si vyzkoušíme prakticky k doladění obsahu semestru.
  2. Emoce a barvy. Vliv emocí na lidskou psychiku. Barevné škály a míchání barev. Zobrazení emocí a hudebních nálad pomocí barev.
  3. Mandaly a jejich pojetí v evropském i asijském kontextu. Mandala streetart. Kolorování mandal.
  4. Co je to landart, guerila art. Výtvarné umění a ekologie. Jak arteterapie podporuje kontakt s přírodou.
  5. Česká krajina – využití slova, znaku a symbolu. Zobrazení krajiny v tvorbě českých malířů. Poutnictví, záznamy v plenéru. Krajina mého srdce.
  6. Čtyři živly. Oheň, voda, země, vzduch v různých kulturách a souvislostech. Živly v přírodě a našem těle.
  7. Štěstí a energie – to co často v životě hledáme. Akumulátor energie a naše zdroje. Co s námi zvenčí „flirtuje“. Koláž štěstí. Posílení pozitivních představ – bezpochyby se staneme tím, co si představujeme.
  8. Jak na stres. Kotvení v těle. Technika „máte všech pět pohromadě“ -  kotvení v pěti smyslech. Tělo jako náš pomocník. Zvědomování a zaznamenání míst, kam se ukládá napětí. Relaxace.
  9. Sen jako zdroj informací. Kontakt s nevědomím. Jak rozehrát svůj sen.
  10. Inspirace pohádkou. Jungiánský rozbor pohádek. Archetyp. Autoři a psychologové zabývající se pohádkou: Clarissa Pinkola Estés, Ženy, které běhaly s vlky, Heinz-Peter Röhr. Naše oblíbené pohádky a jejich postavy.
  11. Autoportrét. Ukázky z tvorby Van Gogha a dalších umělců. Technika „Jak jsem se vybarvil/a.“  Koláž vnitřní autoportrét – můj vnitřní svět.
  12. Obřady a rituály a jejich význam.. Minulost, přítomnost, budoucnost. Uzavírání důležitých životních období. Reflektování.
  13. Uzavření celého semestru. Společná reflexe. Závěrečné společné dílo.